Co to jest ping jak zmniejszyć ping w grach online

Co to jest ping? Jak zmniejszyć ping w grach?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego Twoja postać w grze online nagle zatrzymuje się w miejscu, mimo że naciskasz klawisz „ruchu”? A może strzał, który był pewnym trafieniem, niespodziewanie mija cel? Odpowiedź często leży w tajemniczym terminie znanym jako „ping”. W tym artykule zgłębimy, co to jest ping i dlaczego ma kluczowe znaczenie w grach online. Ponadto, podpowiemy, jak można zmniejszyć ping, aby grać płynniej i efektywniej.

Ping – co to właściwie jest?

Ping, w kontekście gier online i szerzej – sieci komputerowych, to miara opóźnienia sygnału pomiędzy Twoim urządzeniem a serwerem gry. W praktyce jest to czas, jaki upływa od wysłania sygnału (na przykład komendy ruchu postaci) do momentu otrzymania odpowiedzi od serwera. Mierzony jest w milisekundach (ms) i im niższa jest ta wartość, tym lepiej.

Dlaczego niski ping jest ważny w grach?

Niski ping jest niezbędny dla płynnej i reaktywnej rozgrywki, szczególnie w szybkich grach online takich jak strzelanki, gry sportowe czy MOBA (Multiplayer Online Battle Arena). W tych gatunkach każda milisekunda ma znaczenie, a opóźnienia mogą decydować o wygranej lub przegranej. W grach, gdzie wymagane są szybkie reakcje i precyzyjne działania, jak np. w „Counter-Strike”, „Valorant” czy „League of Legends”, wysoki ping może znacząco wpływać na Twoje wyniki. Opóźnienia w reakcji mogą sprawić, że będziesz krok za przeciwnikami, co może być frustrujące i demotywujące.

Ping a przepustowość łącza

Ping i przepustowość łącza to dwa różne, ale powiązane ze sobą aspekty połączenia internetowego, które mają znaczący wpływ na doświadczenia online, w tym na granie w gry czy przeglądanie Internetu.  Niski ping nie zawsze wymaga wysokiej przepustowości. Można mieć niski ping, nawet jeśli przepustowość jest stosunkowo niska. Na przykład, w grach online kluczowe jest szybkie reagowanie, a niekoniecznie przesyłanie dużych ilości danych. Wysoka przepustowość nie gwarantuje niskiego ping. Możesz mieć szybkie połączenie internetowe (wysoką przepustowość), ale wciąż doświadczać wysokiego ping, co może być spowodowane innymi czynnikami, takimi jak jakość połączenia, odległość od serwera czy stan infrastruktury sieciowej. Podczas wyboru dostawcy Internetu jeżeli zależy nam na niższych opóźnieniach dużo ważniejszym parametrem zatem jest ping niż sama przepustowość Internetu. Warto zwrócić na to uwagę podczas wyboru dostawcy swojego Internetu.

Jak sprawdzić ping za pomocą wiersza poleceń?

Sprawdzanie ping za pomocą wiersza poleceń to prosta, ale skuteczna metoda na ocenę jakości połączenia internetowego. Test powinien być wykonany bez żadnych dodatkowych obciążeń sieci. Warto w tym czasie korzystać tylko z urządzenia testującego. Oto jak to zrobić:

1. Otwórz wiersz poleceń
Na Windowsie, możesz to zrobić poprzez naciśnięcie klawiszy Windows + R, wpisując cmd i naciskając Enter. Na macOS, użyj Terminala, który znajdziesz w Aplikacjach w folderze Narzędzia.

2. Użyj Polecenia Ping
W oknie wiersza poleceń wpisz ping a następnie dodaj adres strony internetowej lub adres IP, który chcesz przetestować. Na przykład, aby sprawdzić połączenie z serwerem Google, wpisz ping google.com -n 100. Na macOS proces jest identyczny – również używasz polecenia ping, np. ping google.com.

3. Analizuj Wyniki
Po naciśnięciu Enter, system zacznie wysyłać pakiety do podanego adresu. Dla każdego pakietu zobaczysz czas, w jakim dotarł on do serwera i z powrotem do Twojego komputera. Ten czas jest wyświetlany w milisekundach (ms) i właśnie jest to Twój ping. Zobaczysz również informacje o liczbie wysłanych i odebranych pakietów oraz o ewentualnych stratach pakietów. Straty pakietów, czyli sytuacja, gdy wysłane pakiety nie docierają do serwera i z powrotem, mogą wskazywać na problemy z połączeniem.

4. Interpretacja Wyników
Im niższy ping (mniejsza liczba ms), tym lepsze i szybsze połączenie. Jeśli wartość PING jest podobna w każdym wierszu, oznacza to stabilność połączenia. Wartości powyżej 100 ms mogą powodować opóźnienia odczuwalne w grach online. Straty pakietów, które wystąpiły w trakcie testu będą również miały wpływ na doświadczenie podczas gry online.

Przyczyny wysokiego pingu

Wysoki ping podczas grania w gry online

Wysoki ping może być wynikiem wielu czynników, począwszy od problemów z siecią domową, aż po kwestie związane z serwerami gry. Jedną z przyczyn może być słabe połączenie internetowe. Jakość Twojego połączenia internetowego jest podstawowym czynnikiem wpływającym na ping. Słaba prędkość Internetu lub niestabilne połączenie mogą prowadzić do wysokich opóźnień. Na wysoki ping wpływa również zatłoczenie sieci. Używanie Internetu przez wiele urządzeń jednocześnie (np. streaming, pobieranie dużych plików) może obciążać Twoje połączenie i zwiększać ping. Następną równie ważną przyczyną jest dystans do serwera gry. Im większa odległość między Twoim urządzeniem a serwerem gry, tym wyższy ping. Grając na serwerach znajdujących się w innych regionach, możesz doświadczać większych opóźnień. Warto zwrócić uwagę również na problemy z Wi-Fi (o ile z niego w danym momencie korzystamy). Połączenie Wi-Fi jest mniej stabilne i zwykle wolniejsze niż połączenie przewodowe. Interferencje sygnału Wi-Fi mogą również wpływać na jakość połączenia. Sam sprzęt komputerowy również może powodować duży ping. Przestarzały lub uszkodzony sprzęt sieciowy (router, modem) może nie być w stanie efektywnie obsługiwać połączenia internetowego, co skutkuje wyższym pingiem.

Jak zmniejszyć ping w grach?

Poniżej zostało zaprezentowane 13 sposobów jak obniżyć ping w grach online:

1. Używaj połączenia przewodowego
Obniżyć ping można poprzez podłączenie komputera bezpośrednio do routera za pomocą kabla Ethernet zamiast korzystać z Wi-Fi.

2. Zamknij programy w tle
Wyłącz wszelkie aplikacje działające w tle, które mogą używać łącza internetowego, np. aktualizacje systemu, streaming wideo, czy pobieranie plików.

3. Zaktualizuj sterowniki karty sieciowej
Upewnij się, że sterowniki karty sieciowej na Twoim komputerze są aktualne. Jeśli zainstalowane są przestarzałe sterowniki to warto będzie je zaktualizować.

4. Optymalizuj ustawienia routera
O ile to możliwe Zaktualizuj firmware routera i zoptymalizuj ustawienia QoS (Quality of Service) dla gier. (O ile Twój router posiada taką funkcję).

5. Wybierz serwer blisko Ciebie
Aby zmniejszyć ping w grach online warto zwrócić uwagę na serwer gry. Grając online, wybieraj serwery, które są geograficznie bliżej Twojej lokalizacji.

6. Zrestartuj router i modem
Regularne restartowanie urządzeń sieciowych może pomóc w obniżeniu pingu w grach online.

7. Sprawdź zabezpieczenia sieci
Upewnij się, że Twoja sieć nie jest obciążona przez nieautoryzowany ruch, np. malware czy niezabezpieczone urządzenia.

8. Zminimalizuj liczbę podłączonych urządzeń
Ogranicz liczbę urządzeń podłączonych do Twojej sieci, aby zmniejszyć obciążenie łącza.

9. Zastosuj filtry sieciowe
Niektóre routery pozwalają na filtrowanie ruchu sieciowego, co może pomóc w priorytetyzacji danych gry.

10. Sprawdź przewody sieciowe
Opóźnienia w przesyłaniu danych mogą również wynikać z niepoprawnego podłączenia kabli internetowych, ich zgniecenia, zagięcia lub uszkodzenia. Dlatego istotne jest dokładne sprawdzenie wszystkich przewodów sieciowych.

11. Odłącz wszystkie urządzenia od sieci Wi-Fi
Podczas grania w gry online, aby zmniejszyć opóźnienie w grach online warto również odłączyć wszystkie urządzenia od sieci Wi-Fi (np. pozostałe komputery, smartfony).

12. Ustaw router Wi-Fi blisko komputera
Router powinien być umieszczony jak najbliżej komputera, z którego korzystamy. Większa odległość routera Wi-Fi również może mieć wpływ na mniejszą stabilność Internetu. Warto zwrócić jeszcze uwagę, aby router nie stał blisko innych urządzeń, czy kabli, które mogą powodować dodatkowe zakłócenia elektromagnetyczne.

13. Zmień dostawcę internetowego
Jeśli wszystkie inne metody zawodzą, rozważ zmianę dostawcy usług internetowych na szybszy lub bardziej stabilny Internet.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *